Witaj!

Egzemplarz obowiązkowy to strona internetowa działająca na zasadzie Wiki, czyli umożliwiająca przeglądanie i współtworzenie treści. Zawiera informacje o egzemplarzu obowiązkowym, zagadnieniu które pozostaje w kręgu zainteresowań bibliotek i wydawców.

Na stronie obok polskich podstaw prawnych i obowiązków wydawców zaprezentowano rozwiązania stosowane w innych krajach. Z czasem dział "EO na świecie" będzie rozszerzany o informacje z innych państw.

W Polsce od kilku lat prowadzone są prace nad nowelizacją Ustawy z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych. Wynikają one z potrzeby dostosowania przepisów, tak aby egzemplarzem obowiązkowym objąć wszystkie materiały, również powstałe w formacie cyfrowym. Inną przyczyną zmian w ustawie jest pomysł ograniczenia liczby bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarza obowiązkowego.

Kolejnym nowatorskim pomysłem jest wprowadzenie elektronicznego egzemplarza obowiązkowego. Wdrożenie tej idei jest rewolucyjne. Niesie za sobą szereg działań, które w związku z tym trzeba podjąć, np. archiwizacja, udostępnianie (zwłaszcza rozwiązania technologiczne i organizacyjne). Ponadto pomysł ten jest szeroko omawiany w środowisku bibliotekarzy i wydawców.

Strona Egzemplarz obowiązkowy została uzupełniona o zestawienia linków odsyłających do stron, które omawiają wybrane aspekty egzemplarza obowiązkowego. Mogą one stanowić źródło informacji zarówna dla bibliotekarzy i wydawców.

Zapraszam do lektury

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License